امروز : دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت :
کد خبر : 373320928 تیر 1399

تعداد بازدید : 132

برنج نیوز :

رهاسازی زنبور تریکوگراما در 1000 هکتار از شالیزارهای جویبار

مدیر جهاد کشاورزی جویبار از اولین مرحله رهاسازی زنبور تریکوگراما از نسل دوم در یک هزار هکتار از شالیزارهای این ‏شهرستان خبر داد.‏

 

 

غلامرضا سعیدی با اشاره به مصرف سموم پرخطر و اثرات سوء و زيانبار آن بر روي محيط زيست، اظهار کرد: با توجه به اینکه ايجاد مقاومت آفات به سموم مربوطه موجب طغيان مجدد آفات و مرگ و مير حشرات مفيد می شود، مبارزه بيولوژيك و استفاده از مواد بيولوژيك در كنترل آفات و بيماري ها اهميت و جايگاه خاصي پيدا كرد.


وی با بیان اینکه رهاسازی با توجه به بررسی های تله های فرمونی و بازدید و نمونه برداری از مزارع انجام می شود، افزود: در نسل دوم آفت ساقه خوار مرحله اول در زمان 50 درصد شفیرگی آفت و مرحله دوم 7 تا 10 روز پس از رهاسازی اول است که به دمای هوا نیز بستگی دارد.


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار اظهار کرد: مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در مرحله اول رهاسازی زنبور تریکوگراما از نسل دوم در یک هزار هكتار اراضي شاليزاري این شهرستان انجام شد.


وی تصریح کرد: زمان مناسب برای مبارزه بیولوژیک یا غیر شیمیایی با آفات در اراضی شالیزاری، متاثر از زمان نشا و دمای هوا و بیولوژیک آفت متغیر است که بایستی قبلاً با بررسی های بعمل آمده و با توجه به عدم تطابق بيولوژي آفت با فنولوژي گیاه تعیین شود.


سعیدی تصریح کرد: کارت های نصب شده در هر هکتار، 100 عدد است که براساس نمونه برداری ها و بررسی تله های شکار پروانه و تعیین زمان با اطلاع رسانی به کشاورزان اجرا شد.

افزودن دیدگاهمتن بالا را در زیر وارد کنید